Kino, którego nie ma

Inicjatywa pn. „Kino, którego nie ma” to kompleksowa propozycja interdyscyplinarnych działań pozwalających odkryć rzeszowską kulturę kinową. Wykorzystując czar dawnego, klasycznego opowiemy mieszkańcom o historii rzeszowskiej kinematografii i jej wpływie na kulturę i architekturę miasta oraz zbierzemy lokalne mikrohistorie i pamiątki. Założeniem inicjatywy jest budowanie tożsamości lokalnej, jednoczenie społeczności lokalnej wokół wspólnego dziedzictwa i edukacja kulturowa wykorzystująca potencjał rzeszowskiej kinematografii i multimediów. Projekt ma na celu wydanie multimedialnej publikacji dokumentującej rzeszowską kulturę kinową (aut. Katarzyny Hadały), stworzenie interaktywnego szlaku śladem dawnych rzeszowskich kin oraz organizację weekendowej imprezy pn. „Dni Kultury Kinowej” w Rzeszowie w dniach 21-22 września 2019 r. Inicjatorką jest Katarzyna Hadała, która oczarowana urokiem dawnego, tradycyjnego kina już od kilku lat gromadzi kinowe mikrohistorie, zdjęcia i historyczno-kulturowe ciekawostki o rzeszowianach. Do udziału zapraszamy mieszkańców Rzeszowa i okolic, a w szczególności pasjonatów klasycznego filmu i tradycyjnego kina, osoby pragnące poznać bliżej lokalną kulturę i historię, dzieci, młodzież, a także seniorów chętnych na sentymentalną podróż do Rzeszowa z dawnych lat. Miejscem realizacji zadania jest Rzeszów.

Czas realizacji: 1 kwietnia – 31 grudnia 2019

Miejsce realizacji: Rzeszów

Organizatorzy: Fundacja Rzeszowska, Rzeszów – stolica innowacji, Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Partnerzy: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Kino Za Rogiem Cafe w Rzeszowie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, Kultura w Rzeszowie, Podkarpackie – przestrzeń otwarta, Rzeszowskie Archiwum Społeczne, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Kino Zorza

Koordynator: Ilona Dusza Kowalska

Finansowanie: Inicjatywa „Kino, którego nie ma” jest dofinansowana ze środków budżetu Gminy Miasta Rzeszowa.

Dawne kina w Rzeszowie – mapa interaktywna
PROGRAM WYDARZEŃ DNI KULTURY KINOWEJ 

1. JAZDA RZESZOWSKA – PODRÓŻ SZLAKIEM DAWNYCH KIN
– czas ok. 2 godz. start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc ok. 45 os.

Poznaj Rzeszów z innej strony i wsiądź do zabytkowego autobusu pn. „Jazda Rzeszowska” podążając śladem wspomnień o dawnych rzeszowskich kinach pod przewodnictwem Katarzyny Hadały i Vito Macaluso. Każdy uczestnik dwugodzinnej jazdy otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”, która barwnie opisuje temat rzeszowskiej kinematografii oraz kulturalne wspomnienia mieszkańców Rzeszowa i okolic. Konieczna jest rezerwacja miejsc.

2. KINO BEZ TAJEMNIC – zwiedzanie kabiny projekcyjnej – Kino ZORZA przy ul. 3 Maja 28 w Rzeszowie
– czas ok. 2 godz. start o 13:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– wstęp wolny, liczy się kolejność przyjścia, limit miejsc ok. 45 os.

Kino bez tajemnic. Kino ZORZA otwiera miejsce na co dzień niedostępne, jakim jest kabina projekcyjna. Oprócz zwiedzenia kabiny uczestnicy będą mogli się dowiedzieć na czym polegała praca kinooperatora. Zwiedzanie będzie się odbywać w małych grupach, które będą się zbierać z osób odwiedzających Kino Zorza w trakcie Dni Kultury Kinowej.

3. WEEKEND KLASYKÓW FILMOWYCH otwarte projekcje filmowe Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie
Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – start o 15:00 w sobotę 21.09.2019 r.
Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – start o 20:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – start o 15:00 w niedzielę 22.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 30 os. / 1 seans

W kinokawiarni Kino za Rogiem Café w Rzeszowie będzie można zobaczyć, jak z perspektywy filmowej mogło wyglądać życie naszych dziadków w czasach ich młodości. Bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać na miejscu od piątku 13.09.2019 r. Repertuar obejmuje takie filmowe propozycje jak:

Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – Jedna z najoryginalniejszych polskich komedii, która zyskała olbrzymią popularność wśród publiczności widzącej w płynącym donikąd statku metaforę Polski lat 60., bezlitosną kpinę z peerelowskich rytuałów, pamflet na kaowca-Gomułkę i na rządy ciemniaków. Rejs do dziś cieszy się w pełni zasłużoną opinią filmu kultowego.

Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – Polski film psychologiczny z 1979 r. i jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Głównym bohaterem filmu jest zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym, Filip Mosz (Jerzy Stuhr), którego dotychczasowe życie zmienia się po zakupie amatorskiej kamery filmowej. Poruszone w filmie problemy roli i miejsca sztuki w świecie, granic odwagi i odpowiedzialności w życiu społecznym były swoistą odpowiedzią Krzysztofa Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat siedemdziesiątych pokolenie ówczesnych trzydziestolatków.

Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – Jest rok 1910. Gdzieś na Wołyniu młodziutka Romka rodzi córeczkę, której daje imię Papusza – Lalka. To nie będzie zwykłe romskie dziecko: wrażliwa dziewczynka zrobi wszystko, żeby nauczyć się czytać i pisać. I będzie pierwszą romską poetką… Film małżeństwa Krauzów bardziej niż biografią Papuszy jest wyprawą do świata polskich Romów, którym towarzyszymy od przedwojnia aż do lat 50. i 60., do momentu, gdy na mocy gomułkowskiego dekretu o całkowitym zakazie wędrownego trybu życia przymusowo osiedlono ich w miastach. Piękne malarskie zdjęcia Wojciecha Ptaka i Wojciecha Staronia i porywająca muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza.

4. RZESZÓW LAT 60. i 70. NA TAŚMIE FILMOWEJ – projekcje filmowe ze spotkaniem autorskim – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie
– czas ok. 2 godz. start o 17:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 30 os.

Pasjonatów dawnego Rzeszowa zapraszamy na do kinokawiarni Kino za Rogiem Café w Rzeszowie na spotkanie autorskie z Panami – Józefem Kulpińskim, Jerzym Tomalą, Ryszardem Filipowiczem, Grzegorzem Wiszem, Witem Karolem Wojtowiczem – członkami Amatorskiego Klubu Filmowego „Oset” i twórcami rzeszowskiej  kinematografii. W czasie spotkania zostanie zaprezentowany ich dorobek filmowy, obrazujący rzeszowskie nastroje lat 60. i 70. XX w. Dodatkowo zostaną zaprezentowane prace Amatorskiego Klubu Filmowego „Rzech” ze zborów zbiorów filmowych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Planowany jest też poczęstunek dla gości spotkania. Każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”.

5. ŚWIAT WIDZIANY PRZEZ OTWOREK – warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie
– czas ok. 2 godz. start o 11:00 w  niedzielę 22.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 15 os.

Aby mógł powstać film i kinematografia, świat musiał dokładnie poznać zjawiska optyczne i nauczyć się utrwalać obraz. Warsztaty twórcze prowadzone przez Kamila Jarosh ze studia Jaroshka – Fotografia Artystyczna, pozwolą uczestnikom (młodzieży od 11 r.ż. i dorosłym) doświadczyć zjawiska powstawania obrazu rzeczywistego i jego utrwalania na przykładzie fotografii otworkowej. Uczestnicy zgłębią tajniki starożytnej camery obscura (pierwowzoru kamery fotograficznej i filmowej), zbudują własne aparaty otworkowe i stworzą pierwsze obrazy negatywowe. W tym celu będą korzystać z materiałów plastycznych i fotograficznych. Po spotkaniu każdemu z uczestników pozostanie aparat otworkowy na pamiątkę.

6. W SAMO POŁUDNIE – seans filmowy ze spotkaniem autorskim – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie
– czas ok. 3 godz. start o 17:00 w niedzielę 22.09.2019 r.
– konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 200 os.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie czekać będzie na Was Katarzyna Hadała w towarzystwie  byłych kiniarzy – Barbary i Józefa Matwijów oraz Rafała Żebrackiego. Po spotkaniu odbędzie się pokaz jednego z pierwszych filmów prezentowanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 60 lat temu – W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952). Pierwszych 100 uczestników spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”. Bezpłatne zaproszenia będą do odbioru w kasie WDK od piątku 13.09.2019 r.

W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952) – amerykański western z 1952 roku w reżyserii pochodzącego z Rzeszowa – Freda Zinnemanna. Główne role zagrali Gary Cooper i Grace Kelly. Film nagrodzony został 4 Oscarami. Jest opowieścią o heroicznym stróżu prawa („człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać” – cytat z plakatu filmowego), który w pojedynkę broni zastraszonych i bojaźliwych mieszkańców miasteczka przed czwórką rewolwerowców-bandytów. Początkowo liczy na wsparcie swych zastępców i mieszkańców. Z czasem przekonuje się jednak, że może liczyć jedynie na siebie i na swoją dopiero, co poślubioną małżonkę.

7. WYSTAWA PAMIĄTEK FILMOWYCH MIESZKAŃCÓW RZESZOWA – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie
– czas ok. 3 tygodnie start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– wstęp wolny

Z zebranych od mieszkańców pamiątek filmowych przygotowujemy czasową wystawę w Wojewódzkim Domu Kultury, na której będziemy prezentować dawne plakaty i bilety filmowe, fotografie i wspomnienia związane z rzeszowską kulturą.

8. MAŁA WYSTAWA DAWNYCH KAMER I PROJEKTORÓW – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie
– czas ok. 3 tygodnie start o 11:00 w sobotę 21.09.2019 r.
– wstęp wolny

Z okazji Dni Kultury Kinowej zostanie przygotowana i zaprezentowana mała ekspozycja kolekcji dawnych projektorów filmowych i amatorskich kamer filmowych (analogowych) ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe w Kinie za Rogiem Café.

9. FILMOWE PROJEKCJE DOBRANOCEK – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie
– czas ok. 30 min / seans, wstęp wolny w godz. 13:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)

Z okazji Dni Kultury Kinowej odbędzie się premiera nowego repertuaru projekcji filmów dobranockowych dla najmłodszych uczestników wydarzenia w Muzeum Dobranocek. 30 minutowe pokazy będą w wyświetlane w 3 seriach. 

10. WYSTAWA „STORYBOARD, CZYLI SCENOPIS OBRAZKOWY” – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie
wstęp wolny w godz. 13:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)

Czym są scenopisy obrazkowe? Jaka jest ich rola w filmie i animacji? Co to jest plan amerykański? Dlaczego czerwona kredka jest taka ważna? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdą odpowiedzi widzowie nowej wystawy czasowej ze zbiorów Muzeum Dobranocek. Wystawa prezentuje jeden z etapów tworzenia polskich filmów animowanych, jakim były scenopisy obrazkowe zwane storyboardami.

 

REZERWACJE I ZAPISY

Zapisy na wydarzenia prowadzi Fundacja Rzeszowska poprzez przyjmowanie zgłoszeń na adres e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl do dnia 20.09.2019. W zgłoszeniu konieczne jest podanie imienia i nazwiska oraz nazwy wybranego wydarzenia. Osoby niepełnoletnie będą mogły brać udział tylko pod opieką pełnoletnich opiekunów.

W przypadku chęci udziału w projekcji filmowej:

  • w Wojewódzkim Domu Kultury, ul. Okrzei 7 w Rzeszowie – bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w kasie WDK od piątku 13.09.2019 r.
  • w Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie – bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać na miejscu od piątku 13.09.2019 r.
TWÓRCY
team image
Katarzyna Hadała
inicjatorka projektu, autorka publikacji i szlaku
team image
Kamil Jarosh
fotograf, prowadzący warsztaty twórcze
team image
Monika Drzymała
autorka interaktywnej mapy
team image
Ilona Dusza Kowalska
koordynator projektu
team image
Kuba Kowalski
grafik
AKTUALNOŚCI W PROJEKCIE
Fotorelacja | Dni Kultury Kinowej (21-22.09.2019)

Continue
21-22.09.2019 | Zapraszamy na Dni Kultury Kinowej w Rzeszowie

W weekend 21-22.09.2019 r. mieszkańcy Rzeszowa i okolic będą mieli okazję poznać miasto w nowej odsłonie w czasie Dni Kultury Kinowej. Wykorzystując czar dawnego, klasycznego kina oraz kulturalne mikrohistorie rzeszowian Fundacja Rzeszowska

Continue
Zbieramy wspomnienia o rzeszowskich kinach

Kino to nie tylko budynek. To także obraz społeczeństwa, jego obyczajowości, historii miasta. Przodownik, Apollo, Goplana, Mewa, WDK, Zorza, Światowid, Iluzjon… Ich już nie ma, ale pozostały w pamięci ludzi,

Continue