RZESZOWSKIE JANUSZE / reż. Ilona Dusza-Kowalska, Kuba Kowalski / 2016

film dokumentalny

„Rzeszowskie janusze” to fabularyzowana opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki twórczości Edwarda Janusza – rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku. Bazą filmu jest zbiór wybranych fotografii Edwarda Janusza z lat 1886 – 1914 r., potocznie określanych „januszami”. Film przybliża widzom fragment galicyjskiej historii Rzeszowa, historię życia Edwarda Janusza oraz ukazuje kulisy pracy prekursora rzeszowskiej fotografii. Nie tylko przenosi widza w świat, którego już nie ma, ale też spogląda wielowątkowo na unikalne dziedzictwo miejskiej fotografii.

Archiwalne zdjęcia zostały ożywione poprzez animację, która nadając im głębię pozwala niejako zanurzyć się w scenie, tak jakby czas się zatrzymał. Niektóre fotografie przenikają się ze współczesnymi kadrami ukazując widzom Rzeszów równocześnie w przeszłości i teraźniejszości. Obraz filmowy uzupełniają wątki fabularne oraz komentarze potomków Edwarda Janusza i ekspertów w dziedzinie historii i sztuki. Twórcami filmu są: Jakub Pawłowski, Kuba Kowalski  i Ilona Dusza-Kowalska. W rolę Edwarda Janusza wcieli się aktor Waldemar Czyszak z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Muzykę skomponował Frank Freeman.

Film ma na celu dostarczenie widzom chwili wzruszeń i zadumy nad przemijającym obrazem Rzeszowa oraz zainteresowanie współczesnych pokoleń dziejami miasta, poprzez inspirowanie ich do odkrywania własnych korzeni w lokalnej historii.

Zdjęcia do filmu kręcone były w kamienicy – siedzibie Estrady Rzeszowskiej przy ulicy Jagiellońskiej 24, gdzie mieszkał syn E. Janusza, Fryderyk Janusz. Tam zrekonstruowano wnętrze salonowe, a także wnętrze zakładu fotograficznego w stylizacji, pierwszych lat XX w.

Produkcja filmowa została realizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową i Estradą Rzeszowską oraz we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Emaus–Rzeszów, Fundacją Wspierającą Rozwój Kultury „Aparat Caffe”, Pracownią Architektury AW Projekt oraz współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa.

Honorowy patronat nad produkcją objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

Premiera filmu „Rzeszowskie janusze”, która odbyła się w dniu 17 stycznia 2017 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, wywołała olbrzymie zainteresowanie.

– Szacujemy, że tego dnia film obejrzało blisko 300 osób, na dwóch salach jednocześnie. Sala główna zajęta była całkowicie, dlatego pracownicy WDK zdecydowali otworzyć małą salę na kilkadziesiąt miejsc i odtworzyć film w tamtym miejscu w tym samym momencie co na dużym ekranie sali głównej. – mówił Jakub Pawłowski współpracujący z Fundacją Rzeszowską

Program wydarzenia obejmował wernisaż wystawy „Inspirowani januszami”, seans filmowy połączony z podziękowaniami, wręczeniem drobnych upominków dla tych, którzy przyczynili się do powstania filmu. Po projekcji odbyła się rozmowa z twórcami filmu i prawnuczką Edwarda Janusza – dr Elżbietą Kaliszewską, która przyjechała na premierę filmu „Rzeszowskie janusze” wraz z wnuczką fotografa – 96-letnią Ireną Elgas-Markiewicz i pozostałymi członkami rodziny. Obie uświetniły nie tylko pokaz filmowy, ale także otwarcie towarzyszącej mu wystawy fotografii. Imprezę prowadziła Ewelina Jurasz.

Internetowa premiera filmu odbyła się 23 czerwca 2017 w ramach międzynarodowego festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2017.

FILM

ZWIASTUN FILMU

PODZIĘKOWANIA

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, instytucjom i firmom, które przyczyniły się do powstania i promocji filmu „Rzeszowskie janusze”.

podkarpacka_komisja_filmowaestrada_rzeszowskaLogo-WDK-w-Rzeszowiewimbp aw projekt logo_small

 

Aparatcaffe_logo_v5muzeum_okregowe_smallEmaus logo_small

MEDIA O PROJEKCIE

ZDJĘCIA Z PREMIERY FILMU | 17 stycznia 2017 r.

ZDJĘCIA Z PLANU FILMOWEGO | październik 2016 r.