Biada temu, kto nie ma ojczyzny

to ostrzeżenie, które w swoim słynnym wierszu „Vereinsamt” skierował Nietzsche do tych, którzy udają się w obce strony i tracą łączność ze swoim domem/małą ojczyzną, rozumianą tu jako miejsce. Dzięki możliwościom szybkich podróży i wyzwaniom, które niesie ze sobą globalizacja i nowoczesne metody komunikacji, koncept małej ojczyzny, jako domu, miejsca, przestrzennej koncepcji zanika. Pozostaje jednak potrzeba emocjonalnego zakorzenienia.

Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni – to motto naszej inicjatywy „Sięgając do korzeni 2019”.

Inicjatywa „Sięgając do korzeni” polega na przygotowaniu i realizacji szeregu działań artystycznych i kulturalnych, których głównym celem jest przyjrzenie się jakie formy przybiera przywiązanie do małej ojczyzny zarówno jednostek jak i całych społeczeństw w czasach szybkich zmian, migracji, nomadyzmu i kosmopolityzmu oraz wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców Rzeszowa i okolic poprzez pobudzenie ich wyobraźni i zmysłu słuchu, jak również podjęcie partnerstw międzynarodowych służących zwiększaniu świadomości dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Czas realizacji: 1 kwietnia – 30 sierpnia 2019

Miejsce realizacji: Rzeszów

Organizatorzy: Fundacja Rzeszowska, Estrada Rzeszowska, Goethe-Institut w Krakowie

Koordynator: Ilona Dusza Kowalska

Finansowanie: Inicjatywa „Sięgając do korzeni 2019” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską i finansowana przez Estradę Rzeszowską ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Miasta Rzeszów w ramach międzynarodowego festiwalu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2019” oraz finansowana przez Goethe-Institut w Krakowie w ramach międzynarodowego projektu „HEIMAT / Nieoczywista Ojczyzna”.

PROGRAM WYDARZEŃ W PROJEKCIE

PORTALE | Ekspozycja plenerowa Grupy Twórczej Art Lander
okolice klubu festiwalowego | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
21-23.06.2019

Ekspozycja plenerowa Grupy Twórczej Art Lander to przestrzenna, artystyczna wypowiedź skoncentrowana wokół motywu „portalu” pojmowanego jako przejście/powrót do domu oraz łącznik świata fizycznego i astralnego. Ojczyznę tu stanowi świadomość w człowieku, tożsamość jaką nosi w sobie, wewnętrzny ognik. Te inspiracje służą działalności artystycznej Grupy Twórczej ArtLander (Joanna Bród, Bartłomiej Gancarczyk, Kuba Kowalski), której obszarem działania (tłem, kontekstem czy tworzywem) jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego oraz fotografia. ArtLander tworzy na Podkarpaciu instalacje artystyczne przekształcając fragment pejzażu. Przy wykorzystaniu farb UV eksponuje w nim jednocześnie dzikość, geometrię, harmonię i chaos, tworząc portale widziane tylko w świetle UV i udokumentowane fotografią. W ramach działania powstaną instalacje artystyczne – portale w naturalnej przestrzeni, co zostanie uwiecznione na artystycznych fotografiach. Następnie w dniach 21-23.06.2019 r. reprodukcje instalacji zostaną odtworzone i zaprezentowane w formie ekspozycji przestrzennej w Parku Kultury i Wypoczynku „Bulwary” w Rzeszowie, gdzie stworzą unikalną galerię plenerową w okolicy klubu festiwalowego ESK.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

PORTALE | Event LandArt Pawła Chlebka
okolice klubu festiwalowego | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
21.06.2019

Paweł Chlebek, który w swojej sztuce przedstawia tajemnicę życia i piękno przyrody. Będzie on wykonywał w dniu 21.06.2019 r. swoje „portalowe” dzieło w formie instalacji land art’owej w okolicach klubu festiwalowego. Paweł Chlebek jest autorem pomnika Stanisława Nitki na rzeszowskich bulwarach oraz artystą międzynarodowych festiwalów Land Art. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zdobył również tytuł doktora sztuk pięknych. Studiował także na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jest nauczycielem rzeźby, snycerstwa oraz prezesem stowarzyszenia Pro-Plastyk’a. Mieszka i tworzy w Rzeszowie. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Polsce, Australii, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Tajwanie, USA, na Litwie oraz rezydencji i sympozjum rzeźbiarskich m.in. w Australii, Argentynie, Danii, Francji, Indiach).


PORTALE | spotkanie autorskie z Pawłem Chlebkiem i Grupą Twórczą ArtLander
klub festiwalowy | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
22.06.2019 w godz. 14:00 – 15:00

Dopełnieniem twórczych działań będzie prowadzone przez Ewelinę Jurasz (Dyrektor BWA Krosno) spotkanie autorskie w klubie festiwalowym ESK z udziałem członków Grupy Twórczej ArtLander i Pawła Chlebka. Uczestnicy będą mogli poznaj bliżej twórców zafascynowanych sztuką blisko natury.

MAPPING NA DRZEWIE
okolice klubu festiwalowego | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
22.06.2019 w godz. 22:00 – 23:00

W sobotę 22 czerwca 2019 r. na drzewach w okolicach klubu festiwalowego, a dokładniej w pobliżu kładki, zostanie zaprezentowany mapping na drzewie. Animacja przygotowana przez Kubę Kowalskiego nawiązuje poprzez drzewo i jego korzenie do pojęcia regionalnego dziedzictwa. Tłem muzycznym będzie EchoRay, czyli podróże po wielowymiarowych przestrzeniach i niekończących się refleksach na falach analogowej syntezy i szumach sampli. EchoRay – to nowy projekt space ambientowy rzeszowskiego muzyka, producenta i sound designera Artura Zedanja, głównie oparty o analogowe syntezatory, miejscami wspierany brzmieniami cyfrowymi i przetworzonymi nagraniami field recordingowymi. Ok. 10 min projekcja mappingowa będzie prezentowana w 3 setach w godz. 22:00 – 23:00.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

UCHO – Dźwiękowy Wehikuł
Podziemna Trasa Turystyczna w rzeszowskim Rynku
21-23.06.2019 w godz. 12.00 – 18.00

UCHO – Dźwiękowy Wehikuł powraca! Projekt zainicjowany podczas ESK 2018 zyskał tak duże zainteresowanie i sympatię odbiorców, że teraz powraca w nowej odsłonie.
Stworzone przez Kubę Kowalskiego UCHO to projekt, który bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych i nawiązuje do polskich i ukraińskich symboli kultury codziennej. W ramach tegorocznej edycji powstało słuchowisko kryminalne „Pitawal” autorstwa Michała Chołki z Teatru im. Wandy Siemaszkowej oraz polsko-ukraińskie, melodyjne słuchowisko „Jaworowi ludzie” zainicjowane i wykonywane przez wokalistkę sceny folkowej Darię Kosiek w duecie z Weroniką Pankiewicz.

Słuchowiska pozwolą odbiorcom poczuć się jak w centrum wydarzeń. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacji dźwiękowej poprzez technikę binauralną. Polega ona na użyciu do nagrania sztucznej lub prawdziwej ludzkiej głowy z osadzonymi w uszach specjalnymi mikrofonami, dzięki czemu tak nagrany dźwięk zachowuje swoje parametry przestrzenne. Wyposażony w słuchawki odbiorca będzie miał poczucie bycia w środku dźwiękowej akcji i precyzyjnie lokalizuje dźwięk w przestrzeni – nie tylko z lewej i prawej strony, ale także z przodu, z tyłu, na górze i na dole. Reżyserem i realizatorem dźwięku jest Artur Zedanja.

Słuchowiska będą prezentowane podczas ESK 2019 w trakcie dźwiękowych seansów w komfortowej strefie relaksu słuchowego, czyli w „Dźwiękowym Wehikule”. Wyposażona w komfortowe miejsca do leżenia i specjalistyczne zestawy słuchawkowe strefa relaksu zostanie zlokalizowana w podziemnych pomieszczeniach Rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rynku. Uczestnicy relaksujących seansów będą mogli intensywnie pobudzić swoją wyobraźnię i zmysł słuchu oraz zanurzyć się w dźwiękowej przestrzeni. Dźwiękowy Wehikuł będzie dostępny dla zwiedzających w dniach 21-23.06.2019. Seanse słuchowisk będą realizowane dla grup 10 osobowych w godz. 12.00 – 18.00. Godziny wejść na seanse: 12:00, 12:45, 13:30, 14:15, 15:00, 15:45, 16:30, 17:15.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

Posłuchaj repertuaru zeszłorocznych słuchowisk

UCHO – Dźwiękowy Wehikuł | Spotkanie autorskie z twórcami
klub festiwalowy | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
22.06.2019 w godz. 15.00 – 16.30

W sobotę 22.06.2019 podczas ESK 2019 w Klubie Festiwalowym będzie okazja poznać bliżej kulisy pracy nad słuchowiskami binauralnymi. W trakcie spotkania autorskiego prowadzonego przez Ewelinę Jurasz twórcy projektu UCHO – Dźwiękowy Wehikuł opowiedzą o słuchowiskach „Pitawal” i „Jaworowi ludzie”, o pracy przy ich tworzeniu, jej blaskach i cieniach, a także stronie technicznej i artystycznej. Wśród nich będą:

Michał Chołka (autor i reżyser słuchowiska „Pitawal”)
Małgorzata Pruchnik-Chołka (odtwórczyni jednej z głównych ról w słuchowisku „Pitawal”, aktorka)
Artur Zedanja (reżyser dźwięku i realizator nagrań słuchowisk binauralnych)
Kuba Kowalski (inicjator i kurator projektu)

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

Ukraїner – pokaz filmów poprzedzony spotkaniem z ukraińskimi twórcami
klub festiwalowy  | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
21.06.2019 w godz.17:00 – 19:00

Ukrainer to wyjątkowy projekt medialny, stworzony przez ukraińskich dokumentalistów, którzy podróżując po Ukrainie zbierają interesujące historie i nagrywają filmy dokumentalne o najbardziej odległych miejscach, o ludziach wchodu, sztuce i jedzeniu. Celem projektu jest zrozumienie i sformułowanie odpowiedzi na pytanie: „Kim jesteśmy?” drogą rzetelnych badań. Podczas ESK 2019 w Klubie Festiwalowym będzie okazja nie tylko obejrzeć projekcje filmowe, ale także spotkać się i porozmawiać z twórcami projektu.

Gośćmi pokazu będą:

NATALIA PANCHENKO – producentka multimedialnego projektu społeczno-kulturalnego – Ukraїner, który pozwala odkryć nieznaną Ukrainę, opowie o swoich doświadczeniach przy organizacji produkcji filmów dokumentalnych w ramach Ukraїnera, do których pozyskuje także lokacje, bohaterów i zespół kreatywny.

WŁADYSŁAW TSOVMA – wolontariusz Ukraїner, który opowie o nieznanej Ukrainie.

Naszych gości zapytamy także o to, czym jest dla nich dom i mała ojczyzna.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

TYPOMURAL | IvanX
mur przy ul. H. J. Kreczmera
22.06.2019
i
„Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni.” – te litery chcemy zakodować w typomuralu autorstwa IvanX’a. To pochodzący z Białorusi (Grodna) artysta specjalizujący się w typomuralach i grafikach literniczych. Jest bez reszty oddany sztuce literniczej i kaligraficznej. Swoją twórczość zainicjował blisko 10 lat temu dając wyraz swojego buntu poprzez graffiti na jednej z wrocławskich ścian. Od tamtej pory fascynacja literami pochłonęła go w całości, tak jak i litry farb przelanych na ściany polskie i białoruskie. Wnikliwie analizuje klasyczne kształty i układy liter, które stanowią dla niego inspiracje do tworzenia unikalnych krojów i dzieł literniczych. W swoich pracach łączy ze sobą dwa sprzeczne światy. Z jednej strony świat bez reguł i form, absolutnie wolny, jakim wyraża się graffiti, które łączy elementy artystyczne z nieartystyczną przestrzenią, poruszając w zaskakujący sposób odbiorcę i zmuszając go do myślenia. Z drugiej strony nawiązuje do świata harmonii, absolutnej klasyki i piękna, jakim wyraża się kaligrafia, która łączy w sobie dążenie do zachowania proporcji, cierpliwość i przywiązanie do detali.
SONDA ULICZNA
klub festiwalowy  | Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary” | Youtube.com
21.06.2019 w godz.17:00
i
Fundacja Rzeszowska zaprosiła Stowarzyszenie Form Różnych do współpracy przy prostym badaniu opinii publicznej w formie filmowej sondy ulicznej. Sondę zrealizowała Katarzyna Mazurkiewicz, która zadawała rzeszowskim przechodniom pytania o ich małą ojczyznę i przywiązanie do niej. Wyniki sondy będą prezentowane przed pokazem filmów Ukrainer w klubie festiwalowym ESK oraz zostaną opublikowane w serwisie Youtube.com w czasie festiwalu.
|
TWÓRCY
team image
Joanna Bród
twórca ArtLander, fotograf
team image
Kuba Kowalski
kurator projektu ``UCHO - Dźwiękowy Wehikuł``, twórca ArtLander i mappingu na drzewie
team image
Ilona Dusza Kowalska
koordynator projektu
team image
Bartłomiej Gancarczyk
twórca ArtLander, konstruktor
team image
Małgorzata Pruchnik-Chołka
artystka w słuchowisku ``Pitawal``, aktorka
team image
Paweł Chlebek
twórca land art
team image
Daria Kosiek
artystka w słuchowisku ``Jaworowi ludzie``, wokalistka sceny folkowej
team image
Michał Chołka
scenarzysta i reżyser słuchowiska ``Pitawal``
team image
Weronika Pankiewicz
artystka słuchowiska ``Jaworowi ludzie``
team image
Artur Zedanja
reżyser dźwięku w słuchowiskach binauralnych
team image
Natalia Panchenko
producentka filmowa ``Ukrainer``
team image
Władysław Tsovma
wolontariusz w projekcie ``Ukrainer``
team image
IvanX
autor typomuralów
team image
Katarzyna Mazurkiewicz
autor sondy ulicznej
AKTUALNOŚCI W PROJEKCIE
MEDIA O PROJEKCIE