O PROJEKCIE

Ludzie bez wiedzy o swojej przeszłości, pochodzeniu i kulturze są jak drzewa bez korzeni. Dlatego podjęliśmy inicjatywę „Sięgając do korzeni”, która objęła działania z pogranicza sztuk audiowizualnych, fotografii i archiwistyki społecznej w ramach festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2017.

Inicjatywą „Sięgając do korzeni” pobudziliśmy mieszkańców Rzeszowa i okolic do działania, odkrywania i sięgania do własnych korzeni. Wpłynęliśmy na wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej, zachęciliśmy do nawiązywania relacji międzypokoleniowych oraz do dzielenia się swoim dziedzictwem z innymi. Symbolika drzewa nadal jest naszym pretekstem do wzbudzenia refleksji na temat naszego dziedzictwa kulturowego.

Czas realizacji: 1 kwietnia – 15 sierpnia 2017

Miejsce realizacji: Rzeszów

Partnerzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK w Białymstoku, Fundacja Aparat Caffe, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, PTTK Oddział w Rzeszowie, Estrada Rzeszowska.

Koordynator: Ilona Dusza Kowalska

Finansowanie: Projekt „Sięgając do korzeni” jest finansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

KLIKNIJ I ZOBACZ PUBLIKACJĘ PODSUMOWUJĄCĄ INICJATYWĘ „SIĘGAJĄC DO KORZENI”!

logo_pasek

PROGRAM PROJEKTU

 

AKCJA SPOŁECZNA | Społeczna zbiórka „januszy Zbiorka januszy_plakat_2

Trwa od maja 2017 w siedzibie WiMBP w Rzeszowie i Fundacji Rzeszowskiej

Fundacja Rzeszowska we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie od maja 2017 r. zaprasza mieszkańców Rzeszowa i regionu do udziału w zbiórce fotografii pochodzących z archiwów rodzinnych, stworzonych w latach 1886–1973 w zakładzie fotograficznym E. Janusza. Zebrana i opracowana kolekcja „januszy” będzie stanowiła cenne źródło wiedzy na temat rzeszowskiego dziedzictwa kulturowego. Fotografie posłużą do stworzenia rzeszowskiego archiwum społecznego, filmu dokumentalnego oraz wystawy plenerowej w Rzeszowie w czasie festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2017.

Szczegóły dotyczące zbiórki dostępne są w LINKU

 

SZTUKI AUDIOWIZUALNE | Video mapping na drzewie

24 i 25.06.2017 (sobota i niedziela), 22:00 – 00:00, Park Kultury i Wypoczynku Bulwary w Rzeszowie

Audiowizualne widowisko wykorzystujące jako tło koronę drzewa, jest pierwszą tego typu artystyczną interwencją w Rzeszowie. Pokaz inspirowany postacią Edwarda Janusza – miejskiego fotografa i dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku, symbolizuje rzeszowskie dziedzictwo kulturowe sięgające początków fotografii w Rzeszowie. Zapętlona projekcja rozpoczynała się o 22:00 i trwała do północy. Autorem animacji jest Kuba Kowalski. Muzykę i udźwiękowienie zrealizował Paweł Kowalski. Realizację projekcji wsparła Fundacja Precyzja.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

ESK_SdK_mapping_fb

 

WARSZTATY | Cyjanotypia – otwarte warsztaty techniki fotograficznej

23.06, piątek, 16:30 – 18:30, klub festiwalowy, Park Kultury i Wypoczynku Bulwary w Rzeszowie

Jakim cudem na kartce papieru oświetlonej promieniami słońca pojawia się obraz? Dowiedzieli się uczestnicy warsztatów cyjanotypii. Poznali jedną z najstarszych technik fotograficznych. Wykonali oryginalne zdjęcia, które stały się niezwykłymi pamiątkami. Cyjanotypia to żywa historia fotografii pozwalająca poczuć klimat XIX wieku. Zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin poprowadziła z pasją ekipa Fundacji Aparat Caffe.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

ESK_SdK_warsztaty

 

SPOTKANIA | Spotkanie z przeszłością

23.06, piątek, 17:00 – 18:30, klub festiwalowy, Park Kultury i Wypoczynku Bulwary w Rzeszowie

Rzeszów posiada niezwykły skarb, który łączy pokolenia, symbolizuje wspólną historię, tożsamość, więź z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Ów skarb ma formę bogatego archiwum fotograficznego – dorobku zakładu cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza i jego potomków. Spotkanie z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską (DSAFiTA), kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem zakładu E. Janusza – Rafałem Kocołem (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą (WiMBP w Rzeszowie) przybliżyło uczestnikom temat rzeszowskiej przeszłości, pochodzenia mieszkańców i ich kultury. Publiczność zachęcaliśmy do zadawania pytań, a także do przybliżania wspomnień o dawnym regionie rzeszowskim i jego mieszkańcach.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

ESK_SdK_spotkanie

WYSTAWY | Sięgając do korzeni – dziedzictwo fotograficzne. Wystawa plenerowa z fotoplastykonem

22 czerwca do 22 lipca 2017,  Park Kultury i Wypoczynku Bulwary w Rzeszowie

Wystawa „Sięgając do korzeni – dziedzictwo fotograficzne” zrodziła się z chęci podjęcia refleksji nad wartością regionalnego dziedzictwa kulturowego dla współczesnych pokoleń. Zestawia dorobki fotograficzne dwóch regionów. Pierwszy – rzeszowski, bliski, czekający na odkrycie przez kolejne pokolenia, bogaty w zdjęci z przełomu XIX i XX w. Drugi – z pogranicza polsko-białoruskiego, daleki, intensywnie odkrywany i zgłębiany, bogaty w fotografie XX-wieczne. Oba powstały w celu zachowania w pamięci ważnych momentów biograficznych, fragmentów codzienności czy relacji z bliskimi. Niektóre z prezentowanych fotografii są uzupełnione wspomnieniami zanotowanymi w czasie społecznej zbiórki „januszy” organizowanej od maja 2017 przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Wystawa prezentuje blisko 100 fotografii (głównie portretów) pochodzących z rodzinnych albumów, zasobów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zbiorów Fundacji Aparat Caffe, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, PTTK Oddział w Rzeszowie oraz białostockiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK. Ekspozycję uzupełniają cztery kolaże splatające ze sobą historię i współczesność Rzeszowa. Autor – Kuba Kowalski – w ciekawy i oryginalny sposób połączył współczesne zdjęcia niektórych miejsc Rzeszowa ze zdjęciami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku. Dzięki nim można zanurzyć się w pejzażu miejskim i zaobserwować jego zmiany na przestrzeni ponad 100 lat. Dodatkową atrakcją jest fotoplastykon w formie wizjerów ukazujących Rzeszów z dawnych lat w postaci trójwymiarowych obrazów.

Wystawę można obejrzeć do 22 lipca 2017.

Dołącz do wydarzenia na facebook.com

ESK_SdK_wystawa

 

FILM | Rzeszowskie janusze – premiera internetowa i projekcja filmu w klubie festiwalowym

23.06, piątek, 18:30 – 19:00, klub festiwalowy, Park Kultury i Wypoczynku Bulwary w Rzeszowie

Internetowa premiera i projekcja filmu dokumentalnego o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”. Serdecznie zapraszamy do wspólnej podróży w rzeszowską przeszłość.

Zobacz film „Rzeszowskie janusze”

ESK_SdK_premiera

 

FOTORELACJA