UCHO – DŹWIĘKOWY WEHIKUŁ

Nasz autorski projekt „UCHO – Dźwiękowy Wehikuł” polega na przygotowywaniu słuchowisk binauralnych i tworzeniu komfortowej strefy relaksu słuchowego pn. „Dźwiękowy Wehikuł”,  w której organizujemy seanse dźwiękowe. Pilotażowa edycja projektu została zrealizowana w ramach międzynarodowego Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury w 2018 roku. Projekt zyskał tak duże zainteresowanie i sympatię odbiorców, że teraz powrócił w kolejnej edycji festiwalu w 2019 r. w nowej odsłonie. Zainicjowane przez Kubę Kowalskiego UCHO to projekt, który bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych. Słuchowiska pozwalają odbiorcom poczuć się jak w centrum wydarzeń. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacji dźwiękowej poprzez binauralną technikę nagrywania. Polega ona na użyciu do nagrania sztucznej lub prawdziwej ludzkiej głowy z osadzonymi w uszach specjalnymi mikrofonami, dzięki czemu nagrany dźwięk zachowuje swoje parametry przestrzenne. Wyposażony w słuchawki odbiorca ma poczucie bycia w środku dźwiękowej akcji i precyzyjnie lokalizuje dźwięk w przestrzeni – nie tylko z lewej i prawej strony, ale także z przodu, z tyłu, na górze i na dole. Planujemy dalsze rozwijanie projektu.

2019

W drugiej edycji powstało słuchowisko kryminalne „Pitawal” autorstwa Michała Chołki z Teatru im. Wandy Siemaszkowej oraz polsko-ukraińskie, melodyjne słuchowisko „Jaworowi ludzie” zainicjowane i wykonywane przez wokalistkę Darię Kosiek przy wsparciu Weroniki Pankiewicz.

Słuchowiska będą prezentowane podczas ESK 2019 w trakcie dźwiękowych seansów w komfortowej strefie relaksu słuchowego, czyli w „Dźwiękowym Wehikule”. Wyposażona w komfortowe miejsca do leżenia i specjalistyczne zestawy słuchawkowe strefa relaksu zostanie zlokalizowana w podziemnych pomieszczeniach Rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rynku. Uczestnicy relaksujących seansów będą mogli intensywnie pobudzić swoją wyobraźnie i zmysł słuchu oraz zanurzyć się w dźwiękowej przestrzeni. Dźwiękowy Wehikuł będzie dostępny dla zwiedzających w dniach 21-23.06.2019 (piątek – niedziela). Seanse słuchowisk będą realizowane dla grup 10 osobowych w godz. 12.00 – 18.00.

Edycja druga projektu „UCHO – Dźwiękowy Wehikuł” jest częścią inicjatywy „Sięgając do korzeni 2019” realizowanej przez Fundację Rzeszowską i finansowanej przez Estradę Rzeszowską ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Miasta Rzeszów w ramach międzynarodowego festiwalu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2019” oraz finansowanej przez Goethe-Institut w Krakowie w ramach międzynarodowego projektu „HEIMAT / Nieoczywista Ojczyzna”.

2018

W pierwszej kolejności przygotowaliśmy 3 polsko-ukraińskie słuchowiska binauralne (Masza, Pan Portrecik, Ziomek) w systemie dźwięku binauralnego – przystosowanego tylko do słuchawek. Inicjatorem i kuratorem projektu oraz reżyserem słuchowisk był Kuba Kowalski. Autorami scenariuszy i głównymi wykonawcami słuchowisk zostali znakomici aktorzy z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka. Realizacją dźwięku zajął się niezastąpiony Artur Zedanja. „Dźwiękowy Wehikuł” z seansami dźwiękowymi uruchomiliśmy w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rynku, w trakcie imprezy festiwalowej, która odbyła się w Rzeszowie w dniach 21-24 czerwca 2018 r. Na „Dźwiękowy Wehikuł” zostały zaadaptowane piwnice, które wyposażyliśmy w 10 wygodnych stanowisk do wypoczynku i zestawy słuchawkowe. Uczestnicy seansów dźwiękowych, dzięki ograniczeniu bodźców zewnętrznych, mieli okazję do 20 minutowej chwili relaksu i doznania dźwiękowej podróży w głąb siebie. W ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2018 zorganizowaliśmy 60 dźwiękowych seansów dla blisko 625 uczestników oraz wyprodukowaliśmy 300 płyt CD ze słuchowiskami binauralnymi, które rozdystrybuowaliśmy wśród mieszkańców Rzeszowa w biurze Fundacji Rzeszowskiej i siedzibie Estrady Rzeszowskiej.

REPERTUAR

Jaworowi ludzie (2019) – 5:30 min
Jaworowi ludzie to zabawa znana od wieków nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dużo uwagi jej poświęcił etnograf Oskar Kolber. W jednej z odmian zabawy dwoje dzieci (i nie tylko) staje osobno, jako „jaworowi ludzie” i umawia się w tajemnicy przed resztą uczestników, które z nich ma być „aniołem”, a które „czartem”. Potem ustawiają się obok siebie i podają sobie ręce za pośrednictwem wstęgi lub chustki, tworząc w ten sposób bramę. Koniec wstęgi, ukryty w ręce „czarta”, jest związany w węzeł. Pozostali uczestnicy stają naprzeciw bramy i zadają (śpiewem) szereg pytań, na które jaworowi ludzie odpowiadają (również śpiewem). Po tych słowach dzieci szeregiem, trzymając się za ręce, przechodzą pod bramą. Jaworowi ludzie przepuszczają kolejno dzieci zatrzymując jedno z nich w bramie. Uczestnik wybiera do kogo przystaje i staje po lewej bądź prawej stronie. Potem znów piosenka, podchodzenie i odcinanie po jednym dziecku tak długo, aż zostanie tylko dwoje (które przy następnej grze są jaworowymi ludźmi). Wtedy wyjaśnia się tajemnica. Czart rozpędza swoją gromadę, podszczypuje i daje kuksańce, a anioł ze swoimi się raduje i tańczy.

Słuchowisko „Jaworowi ludzie” pozwala zanurzyć się w mantrycznym śpiewie zmieniającym w swym brzmieniu język ukraiński na polski i odwrotnie. Pozwala także odnaleźć w zabawie korzenie  przodków z pogranicza polsko-ukraińskiego.

Wokal: Daria Kosiek, Weronika Pankiewicz
Przeszkadzajki: Ilona Dusza Kowalska, Joanna Bród, Kuba Kowalski
Reżyseria dźwięku i realizacja nagrań: Artur Zedanja
Kurator projektu: Kuba Kowalski
Produkcja: Fundacja Rzeszowska

Słuchowisko będzie dostępne w trakcie seansów dźwiękowych w Podziemnej Trasie Turystycznej w dniach 21-23.06.2019 r.

PITAWAL (2019) – 30:39 min
Współczesny Rzeszów. Piękna wiosna. Czwartkowy poranek. Słońce. Komisarz Bodnar wprowadza posterunkową Barską w tajniki sztuki policyjnej. Nagle telefon. Barska przyjmuje zgłoszenie o zaginięciu. Sprawa jest poważna. Chodzi o Dominikę Koszycką, żonę ” fabrycznego” – kolegi po fachu. Jak Barska poradzi sobie z tą sprawą ? Czy rzucona na głęboką wodę zdoła rozwikłać zagadkę?

Scenariusz i reżyseria: Michał Chołka
Reżyseria dźwięku i realizacja nagrań: Artur Zedanja
Wystąpili: Michał Chołka (Bodnar), Małgorzata Pruchnik-Chołka (Barska), Józef Hamkało (Koszycki), Maria Dańczyszyn (kobieta), Piotr Kłeczek (Rafał), Dorota Senderecka (żona Rafała), Oliwia Wójcik (Dominika Koszycka), Ilona Dusza Kowalska (dziewczyna Bodnara), Kuba Kowalski (policjant)
Konsultacje dramaturgiczne: Adam Uryniak
Konsultacje merytoryczne: kom. Leszek Chołka Komenda Główna Policji
Muzyka: Echo Ray, Kraina Przyjemności, Wadada
Kurator projektu: Kuba Kowalski
Produkcja: Fundacja Rzeszowska

Słuchowisko będzie dostępne w trakcie seansów dźwiękowych w Podziemnej Trasie Turystycznej w dniach 21-23.06.2019 r.

Masza (2018) – 9:30 min
Czasem nie warto się odłączać od wycieczki, bo możne to być bardzo niebezpieczne, a w najlepszym wypadku można spotkać ducha. Słuchowisko nagrane w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie nawiązuje do autentycznej mrocznej historii Maszy – imprezowiczki, która wraz z grupą przyjaciół zawędrowała w otchłań sieci tuneli pod ukraińską Odessą i zgubiła się na zawsze.

Reżyseria: Kuba Kowalski
Scenariusz: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka
Realizacja dźwięku: Artur Zedanja
Wystąpili: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Kuba Kowalski, Monika Drzymała, Ilona Dusza Kowalska, Laura Kowalska, Namysław Tomaka, Magda Warchoł.

Pan Portrecik (2018) – 4:30 min
Wchodząc do baru możesz czasem spotkać Pana, co będzie chciał Ci zrobić portrecik. Zanurz się w rzeszowskie klimaty barowe połączone z ukraińskimi motywami językowymi i muzycznymi. Słuchowisko powstało, dzięki uprzejmości Atelier Aparat Caffe.

Reżyseria: Kuba Kowalski
Scenariusz: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka
Realizacja dźwięku: Artur Zedanja
Muzyka: Pan Pupec – Svyst Gir
Wystąpili: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Kuba Kowalski, Monika Drzymała, Bartosz Gancarczyk, Monika Rejewska-Mądrzyk, Ilona Dusza Kowalska, Joanna Bród, Namysław Tomaka, Magda Warchoł, Katarzyna Jarosz, Vladyslav Tsovma, Alina Kufedchuk i Olesia Savchuk, Iryna Zemliana, Vadym Zemlianyi, Artem Honcharov

Ziomek (2018) – 8:30 min
Czy zastanawiałaś(eś) się kiedyś nad tym, co słyszysz idąc na spotkanie? Zwierzenia rikszarza, szum wody, śpiew ptaków, szelest trawy, gitara, soczysty grill, radość ze spotkania z przyjaciółmi, to dźwięki zarejestrowane pewnego wczesnoletniego południa w otwartej przestrzeni, w okolicach Kopca Konfederatów Barskich w Rzeszowie. Bohaterem jest słuchacz, który jest „Ziomkiem” zmierzającym na spotkanie ze swoimi przyjaciółmi. W nagraniu wykorzystano Rikszę Rzeszów.

Reżyseria: Kuba Kowalski
Scenariusz: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka
Realizacja dźwięku: Artur Zedanja
Wystąpili: Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Tomasz Kuliberda, Joanna Bród, Ilona Dusza Kowalska, Monika Drzymała, Kuba Kowalski, Tomasz Korczyński.

TWÓRCY
team image
Kuba Kowalski
inicjator i kurator projektu, reżyser słuchowisk 3D
team image
Michał Chołka
scenarzysta i reżyser słuchowiska ``Pitawal``, aktor
team image
Małgorzata Pruchnik-Chołka
aktorka w słuchowiskach binauralnych
team image
Artur Zedanja
reżyser dźwięku
team image
Daria Kosiek
artystka w słuchowisku ``Jaworowi ludzie``, wokalistka sceny folkowej
team image
Ilona Dusza Kowalska
koordynator projektu
team image
Weronika Pankiewicz
artystka w słuchowisku ``Jaworowi ludzie``, wokalistka
MEDIA O PROJEKCIE
PROJEKT WSPIERAJĄ