Zbiorka januszy_plakatFundacja Rzeszowska we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie zaprasza mieszkańców Rzeszowa i regionu do udziału w zbiórce „januszy”. „Januszami” określano fotografie pochodzące z zakładu Edwarda Janusza, który działał w Rzeszowie od 1886 r. aż do lat 70. XX wieku. Z pewnością wielu mieszkańców Rzeszowa znajdzie je w swoich rodzinnych albumach. Można je rozpoznać po podpisie na kartoniku zdjęcia.

Zebrana i opracowana kolekcja „januszy” będzie stanowiła cenne źródło wiedzy na temat rzeszowskiego dziedzictwa kulturowego. Fotografie posłużą do stworzenia rzeszowskiego archiwum społecznego, filmu dokumentalnego oraz wystawy plenerowej w Rzeszowie w czasie festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2017.

Kopie cyfrowe fotografii zostaną zamieszczone także na stronie internetowej prowadzonej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie pod nazwą >> „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”.

Zachęcamy do przekazywania fotografii „januszy”. Po ich zeskanowaniu i opracowaniu wszystkie udostępnione zdjęcia zostaną zwrócone ich właścicielom. Wszelkie prace wykonywane są bezpłatnie z wykorzystaniem specjalistycznych skanerów.

Podziel się fotografią i historią swojej rodziny!

Przyjdź, zadzwoń, napisz!

Bożena Janda
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
ul. Sokoła 13
tel. (17) 86 69 441
bjanda@wimbp.rzeszow.pl

Ilona Dusza Kowalska
Fundacja Rzeszowska
tel. +48 737 900 850
e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl

Akcja odbywa się w ramach inicjatywy Fundacji Rzeszowskiej pn. „Sięgając do korzeni” i projektu WiMBP w Rzeszowie pn. „Przeszłość w pamiątkach ukryta”.

Projekt „Sięgając do korzeni” dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na www.rzeszowska.org.pl

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w zbiórce „januszy”!

MEDIA O PROJEKCIE

 

siegajac_do_korzeni_logopack-01ligo_lubimy_kulture_651x274pxlogo_wimbp_157x188